foto/pielgrzymka00.jpg

Pielgrzymka maturzystów 2009

7-10 października, prawie każdy czwartoklasista kojarzy tą datę. Dla tych którzy nie wiedzą o co chodzi podpowiemy, że właśnie w tych dniach odbyła się pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę.

W środę późnym wieczorem wyruszyliśmy wraz z panią Katarzyną Fedio, panią Barbarą Zielińską, księdzem Ryszardem i dwoma klerykami Dj. Pablo i Dj. Jaro :) z placu Piłsudskiego. Plan pielgrzymki był napięty... Najpierw Święty Krzyż, później Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, w której nocowaliśmy, Wadowice, Oświęcim i główny cel naszej wyprawy Częstochowa.

Około godziny 7 rano, po ciężkiej i niewygodnej podróży, przyjechaliśmy w Góry Świętokrzyskie do Świętego Krzyża. Ogromnym zaskoczeniem była dla wielu osób góra pod którą musieliśmy wejść, aby znaleźć się w klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Nie było lekko, ale każdy podołał temu trudnemu zadaniu. Po Mszy Świętej, zwiedzaniu Muzeum Misyjnego oraz krypt. Z lekkim opóźnieniem udaliśmy się do Krakowa. Tam zwiedzaliśmy Wawel, Kościół Mariacki, a później mieliśmy chwilę czasu dla siebie. Kolejny etap podróży to Łagiewniki z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Kalwaria Zebrzydowska, w której jak wcześniej wspomniałyśmy nocowaliśmy. Ponieważ przyjechaliśmy tam dość późno to zwiedzanie odłożono na drugi dzień.

Wczesnym rankiem udaliśmy się na Mszę Świętą, następnie pojechaliśmy do Wadowic by poznać rodzinne miasto Jana Pawła II. Po zwiedzaniu mieliśmy trochę czasu na spróbowanie słynnych kremówek. _

Kolejne miejsce to Oświęcim. Tam podzieliliśmy się na małe grupki i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Wszystkie rzeczy które tam zobaczyliśmy były dla nas szokujące i wielu skłaniały do głębokiej refleksji. Ostatnim i najważniejszym przystankiem była Częstochowa. Plan był taki:
- Program ewangelizacyjny, czyli konferencja "Ku dojrzałej miłości" ks. prof. dr hab. Andrzeja Zwolińskiego
- Koncert kleryków - zespół Effata (przy którym każdy dobrze się bawił)
- Apel Jasnogórski
- Droga krzyżowa
- Różaniec, który poprowadzili uczniowie z naszej szkoły
- Msza Święta

Około godziny 2400 wszystko się skończyło, a my wróciliśmy do autokaru. Mimo późnej godziny humory wszystkim dopisywały, jeszcze zanim odjechaliśmy były tańce i śpiewy.

Każdy uczestnik pielgrzymki był zadowolony: zapewne chciałby powtórzyć tą przygodę, a przede wszystkim wrócić na rynek krakowski i znowu zobaczyć pokaz mimów.

Zapomniałybyśmy dodać, że oprawą muzyczną naszej wyprawy zajął się ks. Ryszard, a także DJ. Pablo :)

Uuu Alleluja!
Dżusti & Pozioma

Więcej zdjęć na stronie galerii ZSEiI